چند روز پیش براتون در مورد اهمیت شناختن استعدادها نوشتم و اینکه این شناخت چه‌قدر می‌تونه تو موفقیت فرد تأثیر داشته باشه. امروز داشتم کتابی می‌خوندم تحت عنوان «قدرت ذهن خود را ارتقا دهید» و اول کتاب به انواع هوش‌ چندگانه گاردنر اشاره شده بود. فکر می‌کنم آشنایی با این تقسیم‌بندی می‌تونه کمک هرچند ناچیزی به شناختن استعدادهای درونیتون بکنه و خب چون این کتاب بر خلاف کتاب‌های روانشناسی از اصطلاحات تخصصی استفاده نکرده و فهمش برای همه راحته، به نظر می‌رسه براتون جالب باشه. متنی که پایین می‌ذارم از کتابی که گفتم، به قلم بیل لوکاس و ترجمه سمیه موحدی فرد هست. بعد از خوندن متن کامل، اگر دوست داشتید در مورد هوش‌هایی که تو خودتون می‌بینید، به ترتیب اولویت برام بنویسید و اگر نیاز به کمک یا راهنمایی داشتید یا سوالی براتون مطرح بود تو قسمت نظرات بپرسید.

انواع مختلف هوش
هوش زبانی: شما به کلمات و داستان‌ها علاقه‌مند هستید. بازی با لغات را دوست دارید و عاشق مطالعه هستید. دایره واژگان خوبی دارید. از یادگیری زبان‌های گوناگون لذت می‌برید. به نوشتن نیز علاقه دارید و فهرست لغات را به خوبی به یاد می‌آورید و قصه‌های خوبی می‌گویید.
هوش محاسباتی: شما در جستجوی ارتباطات امور مختلف هستید. به اعداد، مسائل انتزاعی، معما و جورچین علاقه دارید. الگوها، دسته‌ها و نظام‌ها برایتان جذاب هستند و احتمالا فهرست‌هایی تهیه می‌کنید.
هوش دیداری (فضایی): رنگ، شکل و بافت توجه شما را جلب می‌کند. برای یادآوری مسائل، نمودارها، نقشه‌ها و معماها از تصاویر استفاده می‌کنید، دارای مهارت طراحی، نقاشی یا مجسمه‌سازی هستید.
هوش فیزیکی (بدنی-جنبشی): شما از انجام فعالیت‌های فیزیکی، ورزش و رقص لذت می‌برید. هنگام حضور در جلسات یا مهمانی‌ها در اولین فرصت، مستقل می‌شوفد. شما با مبادرت به کاری و پیشرفت در آن، مهارت می‌آموزید.
هوش موسیقی: شما به صداها و آهنگ‌ها علاقه‌مند هستید. از اولین سال‌های عمرتان به آوازخوانی و گوش دادن به موسیقی مشتاق بوده‌اید. اشعار و آهنگ‌ها را به خوبی به یاد می‌آورید. موسیقی تأثیر به سزایی بر حال و هوای شما دارد.
هوش احساسی: شما به کاوش در وجود خود و خودآگاهی علاقه دارید. یادداشت‌هایی از تجربیات، حالات و افکار خود تهیه می‌کنید، از تفکر و تجسم لذت می‌برید و احساسات خود را به خوبی شناسایی و کنترل می‌کنید.
هوش اجتماعی: شما از معاشرت با افراد و آشنایی با دیگران لذت می‌برید. مهمانی‌ها، جلسات، بازی‌های جمعی و فعالیت‌های اجتماعی موردعلاقه شما هستند. شما با دیگران احساس همدردی می‌کنید.
هوش محیطی (طبیعت‌گرا): شما شیفته طبیعت هستید و آنچه را از دید دیگران پنهان است، درک می‌کنید. شما احتمالا به حضور در خارج از خانه تمایل دارید و به حیوانات علاقه‌مند هستید. محیط داخلی و خارجی خانه شما موردعلاقه‌تان می‌باشد.
هوش معنوی: شما از تحقیق در مورد سؤالات اساسی مربوط به هستی لذت می‌برید. شما طبق اصول خود رفتار می‌کنید و شیوه‌های طبیعی رفتاز را در موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرید بررسی می‌کنید و صاحب عقاید راسخی می‌باشید.
هوش عملی: شما به خلق پدیده‌ها علاقه‌مند هستید، اغلب به تعمیر، اصلاح، مونتاژ یا حل مسائل و مشکلات می‌پردازید. در حالی که افراد در مورد ملزومات صحبت می‌کنند، شما ترجیح می‌دهید وارد عمل شوید و آن کار را عملی سازید.
هرکس با هر سطح از استعداد می‌تونه توانایی خودش رو بیشتر کنه. مثلا کسی که هوش زبانیش کم هست و دلش می‌خواد بیشتر باشه، می‌تونه سطح مطالعه‌ش رو بالا ببره و بقیه موارد هم به همین صورت.
امیدوارم براتون ‌مفید بوده باشه :)

10 پاسخ به انواع هوش به زبان ساده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

~x( x-( o^: o:-) i-) b-) [-( @-> @-) >>: >:p >:D< >:) =p~ =d> =; =)) <:-p ;;;) ;;) ;) :| :x :D :> :-ss :-s :-p :-o@ :-o :-j :-h :-b :-? :-> :-< :-/ :-& :-$ :- :* :)) :) :(( :( 8-} 8-> -0- (:| #:-s #-o

درباره من

سارایی هستم که قبلا تارا میرکا بود اما از یک جایی به بعد خواست با اسم واقعی‌ش بنویسه. اینجا از فکرهام و تجربه‌های شخصیم می‌نویسم که برام مهم هستن و بهم کمک می‌کنن آدم بهتری باشم تا شاید برای شما هم مفید باشه. روانشناسی خوندم که خب از این جهت که گاهی رو نوشته‌هام اثر می‌ذاره خواستم بدونین :دی. به خاطر یه مشکل جسمی از ویلچر استفاده می‌کنم اما زندگی عادی خودمو دارم، انگار نه انگار! اصولا برام مهم نیست چه محدودیتایی دارم باید به جایی که می‌خوام برسم و این یه دستوره!! اگر وبلاگ من رو تو وبلاگتون لینک کردین لطفا بهم بگین. بسی مچکرم :]

برای ارتباط با من میتونید از صفحه "تماس با من" استفاده کنید.

شبکه‌های اجتماعی

FacebookTwitterInstagramGoodreadsIMDB